MENI
Pneumatski alati - birajte efikasnost

Pneumatski alati su veoma moćni alati, koji svakom majstoru pružaju maksimalnu efikasnost, izdržljivost i sigurnost pri radu.

Ovi alati imaju mnogo više prednosti nego elektricni alati: manji su, imaju veći obrtni moment, izdržljiviji su… Sve ovo su razlozi zbog kojih korisnicima omogućuju vrlo niske amortizacijske troškove. Za svoj rad koriste samo komprimovani vazduh, a zbog povoljnog odnosa snage i mase imaju male dimenzije i visoku efikasnost.

Efikasni i pouzdani alati imaju veliku ulogu u obavljanju baš svakog posla. Bez odgovarajućeg pribora teško da se ijedan posao može obaviti kako treba. Kada govorimo o alatima možemo ih ugrubo razvrstati na električne, hidraulične i pneumatske.

Elektricni alati su najrasprostranjeniji, prvenstveno zato što su i najpraktičniji. Električna energija koju elektricni alati koriste kao pogon je najdostupniji vid energije. Dovoljno je imati izvor struje, utikač u zidu ili agregat, a otkad su se pojavili alati sa akumulatorima više im ne treba ni to. Kod električnih alata, a i ostalih obrtni moment je taj koji diktira njegove performanse. On je direktno povezan sa snagom elektromotora. Za veći obrtni moment potreban je veći i snažniji elektromotor. Samim tim rastu i dimenzije, težina, ali i potrošnja.

Hidraulični alati osim samog alata za rad moraju imati hidrauličnu pumpu, ventile i cevi visokog pritiska. Rade po zakonu da se tečnost koja je pod pritiskom na jednoj strani ravnomerno prenosi na sve strane. Jedan hidraulični sistem sastoji se od dva cilindra unutar kojih se nalazi hidraulično ulje i koji su međusobno povezani cevima. Budući da se ulje ne može komprimovati, sila koja se upotrebi na prvom cilindru prenosi se putem ulja na drugi cilindar pa tako upravlja alatima. Po ovom principu rade gotovo sve građevinske mašine, ali i posebni alati. Da se ne lažemo, hidraulični alati su izuzetno snažni, vrlo zahvalni za rad, oni imaju visoke performanse, ali isto tako traže i održavanje, što naravno košta. Ne treba ni spominjati da hidraulični alati zbog agregata i sistema hidraulike nisu baš najjeftiniji.

Pneumatski alati za svoj rad ne trebaju ni struju niti ulje, već samo kompresor za vazduh. Iako postoje varijante koje rade i na CO2, najčešće su verzije koje se pokreću jednostavnim komprimovanim vazduhom. Ovi alati se spajaju na izvor komprimovanog vazduha (kompresor za vazduh) koji potom pokreće mehanizam unutar samog alata i obavlja željenu funkciju. Pneumatski alati su sami po sebi vrlo maleni i kompaktni, što predstavlja njihovu veliku prednost, a uz to zahvaljujući sili komprimovanog vazduha imaju veliki obrtni moment i mogu postići vrlo veliki broj okreta u minuti, pa se poslovi mogu obavljati i brže i sigurnije, a budući da nemaju motora po pravilu su veoma dugovečni. Sve ovo navodi nas do zaključka da uprkos višoj početnoj ceni vazdušni alati predstavljaju vrlo mudru investiciju, naročito ako govorimo o profesionalcima koji eksploataciju alata gledaju na duge staze.

Pneumatski, kao i elektricni alati imaju razne varijante brusilica, polirki, bušilica, čekića i svega ostalog što u današnje vreme može da zatreba. Vazdušni alati, kao i električni, mogu se koristiti za razne namene u mnogim sferama.

Da bi pneumatski alati radili kako treba, komprimovani vazduh mora da bude pripremljen na pravi način. Drugim rečima, mora da prođe kroz filtere koji odvajaju kondenzat od nečistoće. Zavisno od vlažnosti vazduha, pridržavajući se uputstva proizvođača, nakon određenog broja radnih sati trebalo bi ispustiti kondenzovanu vodu iz kompresor za vazduh. Naime, voda u cevovodu može oslabiti kapacitet alata, a samim tim i efikasnost. Isto tako, zavisno od uputstva proizvođača, nakon određenog broja radnih sati u svaki alat treba dosuti ulje za podmazivanje, tj. sistem treba održavati funkcionalnim uputstvima proizvođača. Kako su pneumatski alati nastali davno pre električnih alata, tako je sistem njihovog održavanja doveden do savršenstva.

Jedini razlog da ne koristite ove fenomenalne alate je to što su za njihov rad neophodni kompresori koji su obično najskuplja i najglomaznija karika u lancu. Ali kada jednom probate da radite sa njima ni ovaj izdatak vam se neće činiti velikim. Kapacitet kompresor za vazduh određuje se po broju i vrsti alata koji nameravamo da koristimo, kao i o delatnosti gde će se alat koristiti. Nekako se računa da je kompresor od 200 litara minimalna zapremina za normalan rad kod manjih proizvdnih delatnosti. Kod pneumatskih alata može se uvesti i vazdušna linija na koju se može priključiti više alata istovremeno. Zato pneumatski alati predstavljaju izbor profesionalaca kojima su efikasnost, brzina rada i pouzdanost na prvom mestu.

CP SRB Pneumatic u svojoj ponudi ima razne vrste pneumatskih alata, koje možete pogledati u našim katalozima.